Inwentaryzacja drzew i ocena VTA
Inwentaryzacja drzew polega przykładowo na: ujęciu w zestawieniu tabelarycznym ich nazw polskich i łacińskich, parametrów dendrometrycznych (obwody pni na wys. 1,3m, opcjonalnie wysokość i/lub średnica korony) oraz trwałym oznaczeniu drzew tabliczkami numeracyjnymi „arbotag”. Dokonuje się również pobieżnej kontroli stanu drzew, będącej podstawą dalszych, pogłębionych badań (VTA - ocena drzew z zastosowaniem prostych narzędzi - sondy arborystycznej i młotka, tomografia pnia, pulling test - próba obciążeniowa metodą elasto - inclino) lub zlecenia prac pielęgnacyjnych.
Posiadanie ewidencji drzew wraz z oznaczeniem tabliczkami w terenie znacząco ułatwia gospodarowanie drzewostanem. Można dzięki niemu prowadzić historię zabiegów na drzewach, monitorować ich stan, czy łatwiej zlecać różne prace. Ułatwia komunikację z różnymi urzędami – zarówno konserwatorem zabytków, jak i z lokalnymi samorządami, kiedy występuje się o pozwolenia czy dotacje.
Cięcia pielęgnacyjne i prześwietlające korony,
Cięcia pielęgnacyjne - celem pielęgnowania korony jest utrzymanie drzewa w stanie zdrowym i bezpiecznym. Cięcie pielęgnacyjne korony obejmuje usuwanie gałęzi martwych, obumierających, chorych, ocierających się, narastających na siebie, słabo umocowanych, nieraz też mniej żywotnych. Usuwane są też obce przedmioty i niechciane pnącza.
Prześwietlanie korony - Podczas prześwietlania korony usuwana jest niewielka część gałęzi wtórnych i małych żywych gałęzi. Cięcia są rozłożone równomiernie po całym zewnętrznym płaszczu korony. W zależności od ilości usuniętych w trakcie zabiegu gałęzi rozróżnia się usuwa się prześwietlenie lekkie - do 5% masy asymilacyjnej - liściowej, średnie - od 5% do 10% masy asymilacyjnej - liściowej i silne - od 10% do 15% masy liściowej. Prawidłowo wykonany zabieg imituje naturalne odrzucanie przez drzewo nadmiaru gałęzi i może prowadzić do obniżenia naporu wiatru, odciążenia nazbyt ciężkich gałęzi, a w dłuższej perspektywie, przy starszych drzewach, rejuwenacji (odmłodzenia) korony.
Cięcia techniczne korony,
Cięcia techniczne w największym uproszczeniu polegają na odpowiedniej redukcji korony, by ta nie kolidowała z okoliczną infrastrukturą oraz skrajniami nad drogami (4,5 m nad powierzchnią jezdni) i ciągami pieszymi (2,5 m nad powierzchnią ścieżki). Wykonując je staram się minimalizować wpływ cięć na drzewo, zarówno pod względem stanu wizualnego, jak i zdrowotnego.
Wzmocnienia mechaniczne koron - wiązania
Polegają na zabezpieczeniu zagrożonego rozłamaniem rozwidlenia lub konaru za pomocą dobranego w zależności od wielkości zabezpieczanego elementu systemem lin lub pasów. Prawidłowo wykonane wiązanie zostaje wykonane z materiałów o właściwych parametrach mechanicznych, dobrze znoszących promieniowanie UV i warunki pogodowe. Gwarantem spełnienia takich wymogów są systemy spełniające wymogi niemieckiej normy ZTV Baumpflege wydawanej przez organizację FLL. Właściwe zaprojektowanie i założenie wiązania wymaga posiadania wiedzy i kwalifikacji potwierdzonych np. certyfikatem EAC European Tree Worker. Źle założone wiązanie nie zabezpiecza otoczenia drzewa i może doprowadzić do osłabiania i wyłamywania konarów, a nawet do upadku drzewa
Cięcie wycofujące koronę (retrenchment pruning)
Technika stosowana w przywracaniu do zdrowia drzew-weteranów opracowana i przetestowana w Wielkiej Brytanii w ciągu ostatnich dziesięcioleci. Technika ta naśladuje proces naturalnego wycofywania (samoograniczania) korony, gdy ta stopniowo się kurczy wraz z wkraczaniem drzewa w etap sędziwości. Cięcia wycofujące koronę są ujęte w systemie norm brytyjskich (UK British Standard) (BSI 2010). Zabieg polega na sukcesywnych cięciach zewnętrznego płaszcza korony naśladujących naturalne wycofywanie się korony wraz z przejściem drzewa w sędziwą fazę rozwoju i wykonany właściwie powinien skutkować rozwijaniem korony wtórnej w niższych partiach drzewa. Jest zazwyczaj podzielony na etapy, których pierwszy redukuje nie więcej niż 10 – 15 % masy asymilacyjnej z zewnętrznego płaszcza korony, a kolejne nawroty cięć następują co 4 – 6 lat, w zakresie redukcji uzależnionym od stanu drzewa i są poprzedzane stosowną inspekcją.
Wycinka drzew i formowanie "na świadka"
Kiedy niemożliwa staje się dalsza bezpieczna egzystencja drzewa, lub koliduje ono z planowaną inwestycją bez możliwości uwzględnienia drzewa na planie budowy, może zaistnieć konieczność jego wycięcia. O ile nie jest to podstawowy zakres naszej działalności, to również wykonujemy taką usługę.
W przypadku konieczności usunięcia karpiny polecamy zastosowanie grzybów do rozkładu pni lub szybszego, lecz bardziej kosztownego frezowania.